Za nami wyjątkowe spotkanie Klubu Biznesu SBF
23 czerwca 2017
Główne zasady odżywiania w treningu piłkarskim
21 września 2017
Pokaż wszystkie

Jak skutecznie chronić swoje oszczędności?

Rozmowa z Hanną Jankiewicz, Dyrektorem Regionu Północ w Mennicy Wrocławskiej Grupa Goldenmark.

Na czym polega lokowanie oszczędności w metale szlachetne i diamenty?

W metale szlachetne i diamenty oszczędności lokować możemy na kilka różnych sposobów. W Mennicy Wrocławskiej, uważamy, że najlepszą formą jest fizyczny zakup sztabek lub monet lokacyjnych renomowanych producentów albo certyfikowanych kamieni. Tak też radzimy naszym Klientom.

Kto może kupić fizyczne srebro i złoto?

Każdy. Panuje przekonanie, że mogą to robić tylko państwa czy banki. Jest to jednak mit. Każdy z nas, bez problemu może kupić i złoto, i srebro a także diamenty.

Jak to zrobić?

Wystarczy przyjść np. do oddziału Mennicy Wrocławskiej w Gdańsku. Najpopularniejsze sztabki i monety mamy dostępne „Od ręki”. Nasza oferta daje możliwość indywidualnego dopasowania produktu do oczekiwań i możliwości klienta.

To musi być spory wydatek…

Niekoniecznie. Indywidualne dopasowanie produktów dotyczy także cen. A te w przypadku złota zaczynają się już od ok. 200 zł. Najczęściej kupowane są sztabki o wadze jednej uncji czyli 31,1 gramów w cenie ok. 5 tys. zł. Z kolei najdroższe sztabki to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych. Wachlarz możliwości jest zatem szeroki.

Czym właściwie różni się złoto od innych form lokowania pieniędzy?

Złoto posiada wewnętrzną wartość, którą ludzkość powszechnie ceni od wieków. Zawsze symbolizowało ono bogactwo. Narodowe banki centralne regularnie kupują złoto powiększając i utrwalając swoje rezerwy kapitałowe. Kupują je także obywatele najbogatszych państw (np. obywatele Niemiec – ok. 120 ton rocznie). Złoto można łatwo kupić i sprzedać w każdym miejscu na świecie, niezależnie od jego ustroju polityczno-gospodarczego. W przeciwieństwie do np. nieruchomości, kupno i sprzedaż złota nie wymaga nadmiernych formalności. Łatwo je przenosić i przechowywać. Zapewnia anonimowość. Jest zwolnione z podatku VAT i nie podlega podatkowi od dochodów kapitałowych, (tzw. „podatek Belki”). W zasadzie złota nie dotyczy też podatek dochodowy. Złoto posiada niewielkie rozmiary – sztabka 250 g mieści się w pudełku po zapałkach a za jej równowartość kupimy nowe auto.

Czyli posiadając złoto posiadam nie papier, czy instrument prawny ale realną wartość?

Dokładnie. Jest to szczególnie istotne w czasach niczym nieograniczonego druku pieniądza na masową skalę. W długim okresie prowadzi to do inflacji, która powoduje, że z roku na rok za tą samą kwotę możemy kupić mniej dóbr. Złoto temu procesowi się opiera i chroni nasze oszczędności. Chroni je również przed bankructwem, którego wielokrotnie w historii doświadczały już i waluty, i obligacje i akcje a także przed nacjonalizacją, której poddawane były i nieruchomości, i lokaty nawet w Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że stało się tak na Cyprze, w marcu 2013 roku. Przewodniczący Eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem, stwierdził wówczas, że ów przypadek posłuży za modelowe rozwiązanie na przyszłość.

Jaka jest najlepsza perspektywa dla lokowania w złoto?

Zdecydowanie średnio- i długoterminowa. Jest to idealny sposób na oszczędzanie z myślą o wykształceniu dzieci, czy emeryturze.

 

Hanna Jankiewicz

Do wielu lat zawodowo zajmuje się finansami, obecnie pracuje jako Dyrektor Regionu Północ w Mennicy Wrocławskiej Grupa Goldenmark. Prowadząca wielu warsztatów i spotkań o finansach dla kobiet. Certyfikowany Trener Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *